niedz.. gru 10th, 2023

Spożywając określony pokarm, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że w organizmie ulega on dalszemu przetworzeniu. Jest to skomplikowany rozkład chemiczny niezbędny, by komórki i narządy naszego ciała otrzymywały potrzebne wspomaganie.
Część pokarmu zostaje użyta do budowy nowych komórek, część do odbudowy zniszczonych. Pomagaj się też budować gospodarkę hormonalną, a także uczestniczyć w tworzeniu enzymów. Niektóre składniki łączą się z tlenem i ulegają spalaniu. Podczas takiego spalania wytwarza się energia niezbędna do sprawnego funkcjonowania organizmu. Część z tej energii to energia cieplna. Każdy organizm potrzebuje do sprawnego funkcjonowania różnej ilości energii. Wiadomo, że potrzeba jej więcej w przypadku mężczyzny pracującego fizycznie, który do wykonywania określonych zadań potrzebuje sporo siły fizycznej. Znacznie mniej potrzebuje jej kobieta, która wykonuje na przykład pracę urzędniczą.
To zapotrzebowanie na energie fachowo nazywa się zapotrzebowaniem kalorycznym. Jeśli dostarczamy do organizmu więcej kalorii niż to jest potrzebne, może dojść do otyłości.